„Majówka z olkuskimi poetami” to projekt, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu, współfinansowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, pod Honorowym Patronatem Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jacka Osucha, Starosty Powiatu Olkuskiego Pawła Piasnego, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika.
Patronat medialny objęły także „Gazeta Krakowska”, „Przegląd Olkuski” oraz „Puls Olkusza”. Głównym koordynatorem – moderatorem była p. Małgorzata Dachowska we współpracy z p. Wiesławą Sygułą oraz p. Anną Hajdułą. Celem projektu był cykl warsztatów i spotkań młodzieży olkuskich gimnazjów: Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 im. S. Wyspiańskiego oraz Gimnazjim Nr 4 im. C. K. Norwida z olkuskimi poetami oraz aktorem w celu stworzenia etiudy opartej na twórczości poetów z powiatu olkuskiego.
Finał projektu podzielono na dwie części.
Happening odbył się 17.09.2015r. o godzinie 14.30 na płycie olkuskiego Rynku.
dr Przemysław Kania – prezes Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu przywitał gorąco wszystkich gości, a przede wszystkim barwny korowód dzieci i młodzieży przebranych w postacie poetyckie: ZS nr 3 im. A. Kocjana, ZS nr 4 im. KEN, IV LO im. K. K. Baczyńskiego oraz najmłodszych uczestników z SP nr 3 im. M. Biema w Olkuszu oraz przypadkowych przechodniów, którzy czytali wiersze olkuskich poetów przy akompaniamencie p. Doroty Stachowicz-Mączki.
Tego dnia nie zabrakło również poetów, którzy czytali własne wybrane na ten dzień utwory. A ponieważ pogoda dopisała, nikomu nie spieszyło się do domu i poezja mogła płynąć przez megafon dłużej i dłużej….
Uroczysty finał projektu odbył się następnego dnia 18.09.2015r. o godz. 15.00 w budynku ZS nr 3 im. A. Kocjana w Olkuszu. Przemysław Kania witając wszystkich gości, na początku spotkania zwrócił się przede wszystkim do dyrektorów i nauczycieli olkuskich szkół, dziękując za chęć tak aktywnego udziału w projekcie. Podkreślił zaangażowanie pedagogów i ich ogromny wpływ na kształtowanie wrażliwości młodego człowieka na poezję lokalną, na regionalizm: „Myślę, że należą się wielkie brawa dla naszej młodzieży. Jestem zbudowany ich postawą na zajęciach mimo tego, że mieliśmy przerwę wakacyjną. Jeszcze raz dziękuję dyrekcji gimnazjów i nauczycielom, którzy wiele czasu i energii stracili na wykonywanie moich może i czasami mało racjonalnych, ale za to twórczych fanaberii i zachcianek aktorskich”.
Przed szeroką publicznością zaprezentowali się uczniowie dwóch olkuskich gimnazjów, by pokazać etiudę opracowaną na podstawie wybranych wierszy. Oczarowano widza skromną dekoracją i niewizualnością, bez przepychu środków inscenizacyjnych. Udowodniono, że wiersz, oprócz zwykłego czytania, recytowania, można „pokazać” subtelnie, ale też nowatorsko. Tego dnia zabrano widzów w świat marzeń z dzieciństwa, to lalki, misie i inne zabawki mówiły poezją. Ktoś się wzruszał, ktoś uśmiechał pod nosem, a ktoś inny ocierał chusteczką łzy. Jedno było pewne: wiersze – zabawki przemówiły do widowni, nie pozostały obojętne, nie nudziły. Dlaczego? Czy to za sprawą delikatnej muzyki świetnie oddającej klimat poszczególnych utworów lirycznych? Czy to po prostu magia poezji? Poruszenie widoczne również było wśród przybyłych poetów, dla których zorganizowano to przedsięwzięcie, angażując młodzież z olkuskich szkół. Ich głośny zachwyt dodał otuchy młodzieży, która z tak wielkim zapałem pracowała przez długi okres czasu pod opieką aktora Teatru Zagłębia i Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego, Przemysława Kani.
Intensywność finału projektu wynikała nie tylko ze skondensowania kilkunastu tygodni pracy nad etiudą, ale z formy kontaktu młodych adeptów sztuki z widzem – poetą, bardzo intymnego i bezpośredniego. Młodzież otrzymała gromkie brawa, a chwilę później mogła wysłuchać w kawiarence poetyckiej refleksji i spostrzeżeń nie tylko poetów, ale przybyłych licznie gości.
Młodzież otrzymała dyplomy za udział w projekcie oraz upominki od Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Starosty Powiatu Olkuskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz poeci otrzymali od Stowarzyszenia Dyplomy Uznania.
Prezes Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego podziękował partnerom – sponsorom, którzy aktywnie włączyli się w finał projektu: PSS Społem w Olkuszu, firmie drukarskiej SkanDruk z Zębic oraz firmie „Trebor” partnerowi handlowemu Budvar Centrum z Olkusza.